Wspaniała wiadomość!

W ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 ogłoszono wyniki konkursu na realizację prac przedwdrożeniowych.
Komitet Inwestycyjny zadecydował o przyznaniu wsparcia i objęciu dofinansowaniem projektu pod kierownictwem dr hab. inż. Mikołaja Leszczuka, prof. AGH nr WPP/4.0/2/2021 pn. „Zaawansowane indykatory jakości wizualnej”.

O co dokładnie chodzi?
Jednym z problemów w przesyłaniu sygnału wideo jest pomiar jakości postrzeganej przez odbiorców systemu, dlatego dla dostawcy treści jest bardzo istotnym szybkie wykrycie zniekształceń. Obecnie na rynku istnieją już pierwsze automatyczne systemy wykrywające zniekształcenia obrazu. Także i w ramach prac prowadzonych w Instytucie Telekomunikacji zostały opracowane algorytmy wykrywające takie zniekształcenia (https://qoe.agh.edu.pl/indicators/).
Obecne jednak próby licencjonowania tych algorytmów w realiach biznesowych spotykają się problemami związanymi niestabilnością pracy algorytmów w warunkach zmian rozdzielczości obrazu. Dlatego, planowane jest przygotowanie do wdrożenia indykatorów zniekształceń jakości wizualnej, które zostaną przygotowane do pracy w warunkach produkcyjnych i zostaną przystosowane do zmian rozdzielczości obrazu.
Nasze aktualne wskaźniki jakości wideo są dostępne i licencjonowane jako niezależne oprogramowanie, które można pobrać i uruchomić. Chcielibyśmy móc dokonywać demonstracji ostatecznej wersji technologii, uwzględniającej zmiany rozdzielczości, w formie oprogramowania, jako usługi (ang. Software as a Service, SaaS). Użytkownik będzie mógł przesyłać strumieniowo lub ładować materiały wideo na nasz serwer, a my odpowiadaliśmy użytkownikowi (przez przeglądarkę lub specjalne API) z wynikami analizy w postaci wartości indykatorów.

pl_PLPolski