Obiektywna metoda oceny jakości wideo dla zadań rozpoznawania

W dzisiejszych czasach mamy wiele metryk ogólnej jakości doświadczenia (QoE), zarówno tych z pełnym odniesieniem (FR), jak szczytowy stosunek sygnału do szumu (PSNR) lub podobieństwa strukturalnego (SSIM) i bez odniesienia (NR), jak wskaźniki jakości wideo (VQI), z powodzeniem stosowane w systemach przetwarzania wideo do oceny jakości wideo. Nie nadają się jednak do zadań analitycznych rozpoznawania w wideo służącym do rozpoznawania celów (TRV).
W związku z tym prawidłowe oszacowanie wydajności potoku przetwarzania wideo jest nadal istotnym wyzwaniem badawczym w zadaniach Computer Vision (CV). Istnieje potrzeba obiektywnej metody oceny jakości wideo do zadań rozpoznawania.

W odpowiedzi na tę potrzebę, w niniejszym projekcie pokazujemy, że możliwe jest dostarczenie nowej propozycji koncepcji metody obiektywnej oceny jakości wideo dla zadań rozpoznawczych (realizowanej jako prototyp oprogramowania będącego dowodem/demonstracją). Metoda została przeszkolona i przetestowana na reprezentatywnym zestawie sekwencji wideo.

Niniejszy artykuł jest opisem propozycji nowego innowacyjnego podejścia wykorzystywanej przez oprogramowanie:

Kawa, Kamil; Leszczuk, Mikołaj; Boev, Atanas

Survey on the State-Of-The-Art Methods for Objective Video Quality Assessment in Recognition Tasks Proceedings Article

In: International Conference on Multimedia Communications, Services and Security, pp. 332–350, Springer, Cham 2020.

BibTeX

Projekt wspierany przez program badań nad innowacjami Huawei (HIRP):

Program badań nad innowacjami Huawei (HIRP)

pl_PLPolski